Stowarzyszenie GPS Kalwaria działa od września 2014 roku. W ciągu tych kilkudziesięciu miesięcy udało nam się zrealizować kilka ciekawych projektów, a każdy z nich można by nazwać osobną przygodą…  Mamy nadzieję, że z czasem ta lista będzie się wydłużać.

Aby obejrzeć galerię z wydarzeń, należy kliknąć w zdjęcia. 


Busem do marzeń

Najdłuższy, najtrudniejszy i zarazem najbardziej emocjonujący projekt naszego Stowarzyszenia. W ciągu dwóch lat przejechaliśmy kolorowym busem z wizerunkami dwóch papieży – Jana Pawła II i Franciszka – kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Wszystko po to, aby spotkać się z jak największą ilością młodych ludzi mieszkających w krajach Europy Południowej i Wschodniej i zaprosić ją na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Przy tym dawaliśmy świadectwo, że żyjąc za pan brat z Panem Bogiem wcale nie jest nudno. Obok tych niesamowitych spotkań staraliśmy się wcielać w życie przesłanie o Bożym Miłosierdziu, ofiarując w każdym odwiedzanym miejscu cząstkę swojego czasu – czasem miało to formę zabawy z ubogimi dziećmi w Bułgarii, a innym razem… mycia klasztornych samochodów.  🙂

Realizacja tego trochę szalonego projektu powiodła się dzięki wsparciu wielu dobrych ludzi, którzy ofiarowali zarówno swój czas, jak i środki finansowe, aby bak naszego busa stale był pełny. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę pomoc, bo bez niej nie odwiedzilibyśmy nawet połowy zaplanowanych miejsc.

Chociaż Światowe Dni Młodzieży już się zakończyły, a my trochę się „ustatkowaliśmy” i zamierzamy więcej energii włożyć w działania dla dobra naszej lokalnej społeczności, nie zapomnieliśmy ani o Busie (który jeździ i ma się dość dobrze, jak na takiego staruszka), ani o dewizie, która od początku nam przyświecała. Chcemy nadal podróżować do marzeń, bo to chyba najambitniejszy cel, jaki można sobie obrać na życie.

Europa Południowa Europa Wschodnia


Audiencja u Franciszka

4 marca 2015 dostąpiliśmy wielkiego zaszczytu. Pojechaliśmy do Rzymu, aby na Placu św. Piotra spotkać się z papieżem Franciszkiem i poprosić go o błogosławieństwo naszych planowanych działań.

Do dziś jesteśmy pod wrażeniem, że udało nam się spotkać Ojca Świętego jeszcze na wiele dni przed ŚDM, ale też osobiście opowiedzieć mu o stowarzyszeniu GPS Kalwaria i projekcie Busem do marzeń. Zawsze z uśmiechem wspominamy chwilę, gdy Iwona przytuliła papieża, prawdopodobnie ku niezadowoleniu tych, którzy odpowiadali za jego bezpieczeństwo. Podarowaliśmy Franciszkowi koszulkę wolontariuszy ŚDM i ciasteczka od naszych przyjaciół  z Chile, a sami poprosiliśmy o pobłogosławienie różańca, który także otrzymaliśmy w prezencie od przyjaciół  z Ameryki Południowej. Później ten sam różaniec przekazaliśmy jako dar dla parafii św. Józefa w Kalwarii.

Na marginesie tych wielkich duchowych przeżyć była też wielka przygoda – pełna emocji podróż Busem do Rzymu, przez większość trasy na pełnym gazie, żeby tylko zdążyć na miejsce. Nasi wyczynowi kierowcy pewnie do końca życia będą wspominać szybkie spanie na kanapie podróżującej na pace pojazdu i pasztety z Biedronki, które rykoszetem także otrzymały błogosławieństwo papieża.

Audiencja u Franciszka


Kilometr z życia Jana Pawła II

Wszystko wskazuje, że to najdłuższy na świecie komiks o życiu św. Jana Pawła II, zaprezentowany w formie czternastu dziesięciometrowych bannerów. Sceny z życia papieża namalowane zostały przez kilkaset osób pochodzących z różnych krajów, współpracujących ze sobą dzięki możliwościom technicznym.

Autorzy prac zgodnie twierdzili, że prezentowanie przez nich wybranych momentów z życia Jana Pawła 2 dało im motywację do bliższego zapoznania się z osobą papieża i zrozumienia, jaki dana scena miała wpływ na jego dalsze życie. Mamy nadzieję, że nasz GPS patrzył na to dumnym okiem, a dużych i małych artystów wynagrodził wstawiennictwem tam na Górze.

Wystawa była do tej pory prezentowania w kilku miejscach, ale wciąż czujemy, że jej potencjał nie jest do końca wykorzystywany. Wszystkich zainteresowanych wypożyczeniem jej, zapraszamy do kontaktu.


Project Countdown

Już na początku przygotowań do Światowych Dni Młodzieży pomyśleliśmy, że warto było zrobić coś, aby ten czas oczekiwania (który wtedy wydawał się taaaki długi!) był wyjątkowy. Wpadliśmy na pomysł, aby zaprosić do współpracy facebookową społeczność z całego świata i razem za pomocą wstawianych zdjęć odliczać dni do historycznego dla Polski wydarzenia.

Stworzyliśmy specjalną stronę i internetowy kalendarz, gdzie każdy mógł wybrać dla siebie odliczany dzień i właśnie z taką liczbą zrobić sobie zdjęcie. Liczyli wszyscy – dzieci, rodzice, Polacy, obcokrajowcy, osoby indywidualne, wspólnoty, szkolne klasy, księża, biskupi, a nawet… sam papież Franciszek! Podczas audiencji generalnej 4 marca 2015 roku zrobił on sobie zdjęcie, odliczając tym samym pięćsetny dzień do Światowych Dni Młodzieży. Świętując to wydarzenie, zorganizowaliśmy na krakowskim Rynku happening, w czasie którego dzieliliśmy się z mieszkańcami miasta radością z organizacji w Polsce Spotkania Młodych.

500 dni do ŚDM!


Warsztaty muzyczne

Jak wiadomo muzyka sprawia, że życie staje się piękniejsze – kto nigdy nie śpiewał pod prysznicem, niech pierwszy rzuci kamień :). Chcąc mieć z nią jak najwięcej wspólnego wpadliśmy na pomysł zorganizowania warsztatów muzycznych. Co prawda amatorskich, ale przeprowadzonych z wielką pasją, ponieważ prowadzili je nadworni GPSowi muzycy – Lawinia, Jagoda, Asia, Andrzej i Maciek.

Jak było? Warto oddać tutaj głos jednej z uczestniczek.

Najbardziej podobała mi się atmosfera, wszyscy świetnie się dogadywaliśmy, każdy się do każdego uśmiechał i razem śmialiśmy się z wszystkiego. Mogłam poćwiczyć osiągnięcie dźwięków, o których do tej pory nie miałam nawet pojęcia – w końcu jestem amatorką!

Zgodnie z założonym celem, po trzech spotkaniach warsztatowy zespół wystąpił na Misyjnym Koncercie Kolęd w kalwaryjskim Sanktuarium.

Warsztaty są dla nas dowodem na to, że nie trzeba wiele, by zrobić coś ciekawego, inspirującego. Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań: w czym jestem dobry? kogo mogę zaprosić do współpracy? co dobrego może z tego wyniknąć? A później przejść do działania…

Warsztaty Muzyczne II


Mikołajki na Kresach

To jedna z tych inicjatyw, które sprawiają nam najwięcej frajdy dlatego, że okres związany z Bożym Narodzeniem to szczególny czas w ciągu roku. W tych dniach staramy się dbać nie tylko o przebieg świątecznych dni w naszych rodzinach, ale też pamiętać szczególnie o tych, którzy nie zawsze mogą liczyć na rodzinną kolację wigilijną i radosne wręczanie prezentów przy choince.

Mikołajki na Kresach!

Oprócz radości, której źródłem są uśmiechy obdarowanych dzieciaków, otrzymujemy też możliwość poznania terenów, które są przepełnione polską kulturą, wspomnieniami i… Polakami. Jak na przykład ukochane przez nas Wilno. ❤

Mikołajki na Kresach - przekazanie prezentów

Do tej pory udało się przeprowadzić dwie edycje Mikołajków na Kresach. Liczymy, że będzie ich więcej.

Reklamy